مسابقات فرمول یک باکو ؛ هیجان نزدیک است

اخبار گردشگری 20 خرداد ، 1403 5 دقیقه

اگر از طرفداران اتومبیل، سرعت و هیجان هستید، فرمول یک باکو با توجه به نزدیکی مسافت بهترین فرصت برای تماشای هیجان‌انگیزترین مسابقات اتومبیلرانی جهان است. همچنین این مسابقات به جای پیست مخصوص در مسیر بسته شهری و در میان خیابان‌ها انجام می‌شود، از این رو تماشای هیجان این رقابت‌ها در شهر باکو پایتخت آذربایجان چندین برابر است. یک تیر و دو نشان ، هم شاهد برگزاری بالاترین سطح رقابت های اتومبیلرانی جهان باشید و هم سری به جاذبه های باکو بزنید. برای کسب اطلاعات  درباره مسابقات فرمول یک آذربایجان با این مقاله از سفرهای دانا همراه شوید.

مسابقات فرمول یک باکو ، آذربایجان

به طور معمول ۱۰ تیم در مسابقات فرمول یک شرکت می‌کنند که هر تیم دو راننده دارد. فرمول یک شامل سه مرحله تمرین آزاد | Free Practice، دور انتخابی| Qualifying و مسابقه اصلی | Race است که در سه روز انجام می‌شود.

به این ترتیب، مرحله تمرین آزاد در سه دور یک ساعته در روزهای جمعه و شنبه پیش از آغاز دور انتخابی انجام می‌شود. این مرحله با هدف آشنایی بیشتر راننده با پیست و پیدا کردن بهترین تنظیمات اتومبیل به اجرا درمی‌آید.

Qualifying  یا دور انتخابی مسابقات فرمول ۱، روز شنبه و ساعاتی پس از دور تمرینی شروع می‌شود که شامل سه مرحله است. مدت زمان دور انتخابی اول | Q1،  ۱۸ دقیقه است و همه راننده های فرمول یک در آن شرکت می‌کنند. ۵ اتومبیلی که کمترین سرعت را دارند در این مرحله از دور رقابت‌ها حذف می‌شوند و به ترتیب جایگاه‌های ۱۶ تا ۲۰ را به خود اختصاص می‌دهند.

در دور انتخابی دوم | Q2 سایر اتومبیل‌ها ۱۵ دقیقه با هم رقابت می‌کنند و با حذف ۵ اتومبیل دیگر، جایگاه‌های ۱۱ تا ۱۵ نیز پر می‌شود. در دور انتخابی سوم | Q3، ۱۰ اتومبیل باقیمانده ۱۲ دقیقه با هم مسابقه می‌دهند و در جایگاه‌های اول تا دهم قرار می‌گیرند. سریعترین راننده فرمول یک در این مرحله جایگاه pole position یعنی بهترین نقطه برای شروع مسابقه را به خود اختصاص می‌دهد و بقیه راننده‌ها نیز جایگاه خود را پیدا می‌کنند.

رقابت اصلی فرمول ۱ باکو روز یکشنبه بعدازظهر بین ۱۰ تیم راه یافته به این مرحله برگزار می‌شود. رقابت اصلی بیشتر از دو ساعت طول نمی‌کشد و به طور معمول در مدت زمان یک ساعت و نیم به پایان می‌رسد. به این ترتیب، برنده مسابقه جایزه بزرگ فرمول یک باکو ۲۰۲۳ مشخص خواهد شد.  

چرا چراغ سبز از مسابقات فرمول یک حذف شد؟

مهمترین بخش هر مسابقه فرمول یک شروع آن است؛ در شروع رقابت راننده‌ها ممکن است یک یا چند جایگاه را به دست آورند یا از دست بدهند. اهمیت زیاد این مرحله باعث شده تا چراغ سبز از مسابقات فرمول یک حذف شود و چراغ قرمز جای آن را بگیرد!

همیشه برای ما چراغ قرمز به معنای توقف و چراغ سبز نشانه حرکت است. اما وقتی قدم به پیست مسابقات فرمول یک می‌گذارید همه چیز تغییر می‌کند. در واقع در اوایل دهه ۹۰ از چراغ سبز برای شروع مسابقات استفاده می‌شد، اما با اشتباهات غیرمعمولی که در شروع مسابقات رخ داد، چراغ سبز جایگاه خود را در این رقابت‌ها از دست داد. برای نمونه، فاصله بین خاموش شدن چراغ قرمز و روشن شدن چراغ سبز باعث می‌شد رانندگان هیچ‌وقت منتظر چراغ سبز نمانند و دچار اشتباه در شروع شوند. به همین دلیل فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی | FIA  تصمیم گرفت چراغ سبز را از رقابت‌ها خارج کند.

در حال حاضر وقتی اتومبیل‌ها به خط می‌شوند، ابتدا ۵ چراغ قرمز در یک ردیف یک به یک روشن می‌شوند و به محض خاموش شدن همه آنها با هم مسابقه به طور رسمی آغاز می‌گردد. فیا این اقدام را از سال ۱۹۹۶ برای کاهش ریسک اشتباه در شروع مسابقه ابداع کرد.

مسیر دسترسی به رقابت های فرمول یک آذربایجان

پیست اتومبیلرانی باکو سومین پیست بزرگ فرمول یک در جهان محسوب می‌شود. جالب است بدانید فقط برخی از شهرها مانند باکو یا موناکو در ایتالیا دارای پیست خیابانی هستند. مسیر مسابقات اتومبیلرانی در قلب شهر باکو و در نزدیکی تفرجگاه دریای خزر و بلوار این شهر ساخته شده است. سیستم حمل و نقل عمومی در باکو بسیار کارآمد است، بنابراین دسترسی به مسیر مسابقات اتومبیلرانی جایزه بزرگ باکو کار سختی نیست.

کافی است با خرید تورباکو سفر های دانا ، هتل خود را در نزدیکی مسیر مسابقات رزرو کنید و با یک پیاده‌روی کوتاه به تماشای مهیج‌ترین رقابت‌های اتومبیلرانی جهان بنشینید.